Zafirah

Reportáž z festivalu Tanec s fantazií 2012


           O víkendu 14. - 15. 4. 2012 v Brně proběhl první český taneční festival, jehož zaměřením je fantasy a fusion bellydance. Pořadateli byli Studio Slunce a TŠ Zafirah.
 
            V sobotu se uskutečnily dva taneční seminářetanec se šavlí s bojovými prvky, vedený lektorkou Zafirah, a „Orient Life“ tj. orientální tanec na živou hudbu s lektory Dua Alegria – Alexandrou a D´Artagnanem. Obsahem nedělních seminářů byl tanec na zemi – „Země jako partner“ s lektorkou Amirou Sofií, a tanec s Isis wings a závoji pod vedením Zafirah.
 
            Vyvrcholením festivalu byl samozřejmě sobotní gala večer nazvaný „Tanec s fantazií“. Záměrem tohoto představení bylo ukázat fantasy a fusion bellydance  v celém jeho rozsahu a rozmanitosti, což se bezesporu podařilo. Vystupující se do sálu Konzervatoře Brno sjeli z různých koutů české republiky. K vidění byla vystoupení s různým podílem orientálního tance, spojeným se širokou škálou ostatních tanečních i netanečních směrů, vážné i nevážné příběhy, hry s pohybem a prostorem, za pomoci rozličných rekvizit. Program byl velmi různorodý a inspirativní nejen pro obecenstvo, ale i pro samotné účinkující.
 
            V úvodu se představily tanečnice Centra tance tancem se závoji. Následoval úchvatně technicky a choreograficky zpracovaný tribal fusion „Snění“ na baletních špičkách v podání tanečnic Narin a Raushaniji ze Studia Zaynah. Pražská tanečnice Galeb pak předvedla decentně koketní tanec s péřovými vějíři inspirovaný burlesque. Do dalekého Japonska nás poté zavedly Amira Sofia se Zafirah, které ukázaly různé tváře povahy ženy - jemnost a křehkost schovaná za slunečníkem, a bojovnost i sílu v boji s katanou. S Lilith jsme se přenesli do filmu, poněvadž se nám představila jak temperamentní bond girl se tvým tribal fusion na skladbu Golden Eye. Ve filmu jsme ještě chvíli setrvali se skupinou RAI taneční školy Rasha  a jejich jazzdance na soudtrack z muzikálu Chicago. Duo Alegria nám pro změnu ukázalo soulad a bezeslovnou komunikaci tanečnice a hudebníka v tanci se šavlí za doprovodu rámového bubnu. Mladá tanečnice Natálie ze Svitav nám rozproudila krev svým pojetím latino-orientu, který zahrnoval temperamentní tango a sambu. Z Hradce Králové k nám zavítala skupina Sahar se svou choreografií s hedvábnými vějíři, zakončenou drum solem. Na závěr první poloviny večera jsme otevřeli Pandořinu skříňku, a spolu s ní i temné stránky naší duše a mysli s tanečnicemi Studia Slunce, které toto téma zpracovaly ve stylu dark fusion. Tmou (a to skutečnou) se začala druhá část představení, v podání lektorek Studia Slunce – Aneri, Anthey a Atiry a jejich efektní choreografií se světýlky. Jako motýlí křídla pak působily hedvábné vějíře v rukou Natálie.Ve víru třepotavého snění jsme ještě zůstali spolu se skupinou ERS Group a jejich velmi emotivní asijskou fúzí na píseň z filmu Mýtus. Do divokého Španělska, do víru širokých sukní, nás pak zavedlo Centrum tance.  Další tanec si neobvyklým způsobem, uvedla sama jeho interpretka Hagenne, a to příběhem tří bratrů a dryády - víly a duše stromu, který namluvila na záznam před hudbu, na kterou tančila. Po dramatickém příběhu nás rozveselila skupina Jedová růže svým swingováním. Amira Sofia nás pak přenesla do rozmanitého světa fantazie tancem se šavlí s bojovými prvky na skladbu Yearning, následovaná Zafirah a jejím romantickým sólem nejen se závojem na soudtrack z českého filmu Panna a netvor (netvor byl samozřejmě také přítomen). Do víru Isis wings a rozevlátých závojů nás s sebou vzala skupina RAI. Celý galavečer byl zakončen Ayou Faten s hedvábnými poi za doprovodu orientálně upravené skladby od W. A. Mozarta.
Celým večerem provázela moderátorka Gabriela, která publikum velmi zaujala i svým originálním modelem představujícím jaro. Publikum bylo příznivé a účinkující vždy odměnilo nadšeným potleskem.
 
            Akce se celkově vydařila, což bylo následně potvrzeno kladnými ohlasy publika i vystupujících tanečnic. Proto doufáme, že se podaří uspořádat příští rok další ročník tohoto festivalu, a doufáme, že ani ten nebude poslední.
 
Oficiální stránky festivalu: http://fantasybellydance.funsite.cz/akce.html
 
Reportáž na blogu Dragell: http://in-my-own.blog.cz/1204/tanec-s-fantazii