Zafirah

Reportáž z akce Den s fantazií 2013


V sychravém podzimním dni – 23. 11. 2013 se v Brně uskutečnil 2. Den s fantazií  - tematická akce, jejímž hlavním tématem je fantasy bellydance. Pořadateli bylo opět Studio Slunce v čele s Amirou Sofií, aTŠ Zafirah.
Odpoledne proběhl seminář „Tanec duše“ pod vedením zkušených lektorek Amiry Sofie a Zafirah. Hlavním tématem bylo najít tanec v sobě, nechat se unášet svými pocity a touhami, dát volnost své duši prostřednictvím taneční improvizace. Zde musím připustit, že jsme do tohoto tématu šly s malými obavami z toho, že se účastníci semináře budou stydět, bát se hrát si nebo spolupracovat s neznámými kolegy. K našemu překvapení se nebál a nestyděl vůbec nikdo, atmosféra byla skvěle tvůrčí, uvolněná, úžasná… tímto děkuji všem, bylo to moc fajn.
Po semináři a krátké přestávce následovala v blízkém obchodě METAL-WEAR vernisáž výstavy fotografií Jana Felkla s názvem „Nálady“.  Hlavním tématem bylo „gothic foto“, v různých pojetích a podobách.
Před vystoupením proběhla krátká přednáška o fantasy bellydance v zahraničí a v ČR, přednášejícím byla Zafirah.
Vyvrcholením celého dne bylo již tradičně tematické vystoupení hudby a tance.
Úvod představení patřil hudebníku D´Artagnanovi, který zahrál na rámový buben svoji perkusi s názvem „Forever“. Poté nás přenesla Amira Sofia na rozpálený na písek corridy svojí arabsko-španělskou fúzí s výraznými prvky flamenca. Jako víly se ve víru hedvábných závojů vznášely tanečnice skupiny Shaheen, tato skvěle sladěná skupina používá ve svých choreografiích často prvky baletu. Střípky Dálného Východu a prvky bojových umění sebou přinesla Zafirah ve svém vstupu s vějířem a japonským mečem. Silné emoce a temné hlubiny lidské duše jsme si užili s Aini a jejím dark fusion s křídly isis, již tradičně pro svůj tanec využila německy zpívanou skladbu. Něžným a romantickým dotekem anděla pro nás pak byla Alisea s péřovými vějíři. Do pohanských mýtů a legend jsme se ponořili s Hagenne, která pro svůj tanec šamanky použila netradiční rekvizitu - hůl. Druhé instrumentální sólo D´Artagnana bylo improvizací na darbuku, ozvláštněné světelnými efekty, které vydával samotný nástroj dle intenzity a rytmu hry. Do mořských hlubin nás poté vtáhly tanečnice Studia Slunce jako temné a vábivé sirény. Precizní techniku v kombinaci tribal fusion a baletu jsme pak mohli shlédnout při sólovém vstupu Narin. Celou akci uzavřely Amira Sofia a Zafirah jako kočičí duo svým humorně laděným burlesque – předvedly nám kočičí život v paláci i na dvorku.
            Na závěr musím poděkovat všem, kteří se na akci podíleli, a pomohli tak vytvořit skvělou atmosféru a podnětné prostředí. Opět jsme viděli fantasy bellydance ve všech možných podobách, a je již zřejmé, že tento taneční směr, má v orientálním tanci svoje místo.
 
Foto Jan Felkl
 
Program vystoupení:
1) D´Artagnan: Rhythm Forever
2) Amira Sofia: Corrida
3) Skupina Shaheen: Hedvábný tanec
4) Zafirah: Vějíř a meč
5) Aini: Veil of Isis
6) Alisea: Dotek anděla
7) Hagenne: Hadí jazyk
8) D´Artagnan: Fantasy
9) Studio Slunce: Dark Mermaids
10) Narin: Bellydance Fusion
11) Amira Sofia + Zafirah: Kočičí duo