Zafirah

Reportáž z akce Den s fantazií


            Poněvadž nejen festivaly živ je člověk, rozhodli jsme se uspořádat tematickou akci komornějšího rázu, a nazvali ji „Den s fantazií“. Vše se to odehrálosychravém podzimním dni 27. 10. 2012 v sále brněnského Studia Slunce.
            Odpoledne proběhl seminář „Hodné holky se dostanou do nebe, zlobivé kam chtějí“, který byl úvodem so stylu burlesque, lektorovala Zafirah. Na semináři jsme si užili klasickou jazzovou hudbu při improvizaci a moderní skladbu na choreografii. Účelem semináře bylo si užít tento nepříliš známý styl tance a pobavit se, což se bezesporu podařilo.
            Následovala zajímavá přednáška o stylu fantasy bellydance, opět vedená Zafirah, na programu bylo povídání, obrázky a video. Dozvěděli jsme se základní informace o tomto tanečním směru, zhodnotili aktuální situaciČR i zahraničí, a pobavily se historkami nejen ze zákulisí. Nejednalo se ale formální přednášku jako ve škole, spíš o posezenípříjemném prostředí studia u čaje a něčeho sladkéhozakousnutí.
            Potéjsme se přenesli do víru tance. Svým vystoupením přispěly nejen brněnské profesionální tanečnice. Se Zafirah a její žákyní Manar jsme začali taneční putovánídaleké Čínězáplavě pestrých barev, za lehkého třepotání hedvábných vějířů a čajového obřadu. Následovalo temperamentní arabské flamenco s vějířempodání Aneri a bubnové sólo Amiry Sofie, která nás uchvátila nejen svým tanečním umem, ale i originálním kostýmem. Do temnoty nás za mávání černých křídel vzaly Aini  a Dragonicca, na svoje vystoupení použily německy zpívanou píseň, což ještě více dodalo jejich gothic bellydance patřičný ráz. Následovala exprese emocí a ukázka nádherného souladu hudebníka a tanečnice - Alexandry a D´Artagnana, Dua Alegria. Tato dvojice vždy uchvátí publikum svým originálním a zvláštně minimalistickým pojetím orientálního tance Amira Sofia nás vzala na romantický výlet do Paříže prostřednictvím své fúzeprvky tanga. Poté mezi nás vtančila růžová víla Hagenne, která se při tanci vznášela stejně jako její barevné hedvábné závoje. V moderní fúzi na romantickou čínskou píseň se předvedlo duo ERS Group, a svoje sólo na hudbufilmu „Od soumraku do úsvitu“ pak Dragonicca. Celé vystoupení uzavřela Zafirah rozverným a lehce vyzývavým burlesque.
Celým večerem provázelaroli moderátora Amira Sofia, která každý vstup uvedla originálním způsobem formou zajímavého příběhu.
            Touto akcí jsme chtěli pomoci propagaci fantazijních stylů orientálního tance a v neposlední řadě také zorganizovat setkání tanečnic i diváků naladěných na tuto vlnu. Všechny taneční vstupy byly originální a krásné, celý večer se nesl v příjemném duchu a pohodové atmosféře, která velmi potěšila jak diváky, tak tanečnice. Všichni zúčastnění si tak odnášeli domů hezké a silné zážitky, což bylo pak taky znát na jednoznačně pozitivních ohlasech, které se akci dostaly.
 
Foto Jan Felkl (viz. Galerie webu)
 
Program vystoupení:
  1. Zafirah + Mannar: China fusion
  2. Aneri (Studio Slunce): Arabské flamenco
  3. Aini + Dragonicca: Gothic BD
  4. Duo Alegria: Na vlně rytmu
  5. Amira Sofia: Tango v Paříži
  6. Hagenne: Dva závoje
  7. ERS Group: Tribal fusion
  8. Dragonicca: Dark fusion
  9. Zafirah : Burlesque