Zafirah

Reportáž z 2. ročníku festivalu Tanec s fantazií


Posledn lednový víkend – 26. 1. 2013 se v Brně uskutečnil 2. ročník festivalu fantasy belly dance „Tanecfantazií“. Pořadateli bylo opět Studio Slunce čele s Amirou Sofií, aTŠ Zafirah.
Odpoledne proběhl seminář „Chcete létat? Naučte se plazit!“ pod vedením zkušené lektorky Světlany Synákové. Tématem byl návratsamotným tanečním základům, analýza pohybu Labanovou technikou. Hodina probíhalapomalejším, přirozeném tempu, účastníci byli spokojeni a potěšeni, nejen tím, že plazení se po zemi může být tak poučné a příjemné.
 
Večer vypukl galavečerhezkých, rekonstruovaných prostorách divadla Polárka. Program byl kvalitní a silný, nabitý zajímavými nápady a tématy, v podání profesionálních účinkujících.
Úvod představení patřil hudebníku D´Artagnanovi, který zahrál na rámový buben svoji perkusinázvem „Plameny života“. Následovala klasická choreografie s Isis wings v podání lektorek Studia Slunce, reprodukovanou skladbu ozvláštnili dva tajemní pohlední hráči na flétnu. Do horkého Španělska nás zavedla tanečnice Pella, která prezentovala svoje flamenco oriental prostřednictvím zajímavých prvků a dokonalého osobitého zpracování hudby. Skupina E.R.S. Group nás svojí „Božskou komedií“ zavedla do temnějších zákoutí naší existence, provedly nás nadějí i beznadějí, celý vstup byl umocněn dramatickou hudbou a černými maskami. Kontrastempředchozímu gothic belly dance bylo drum solo „Vítr“podání Dua Alegria, jenž bylo esencí radosti a pozitivní energie, organzové voirukou Alexandry skutečně jakoby vneslo do sálu svěží vítr. Se Zafirah jsme se pak přenesli na Dálný Východ, prostřednictvím tancedlouhou hedvábnou šálou a nádechem bojového uměníjaponským mečem, na tomto vstupu byl nevšední i její kostým ve stylu tradičního korejského oděvu. Dále na východě jsme ještě zůstaliRahat Lukum  a jejich velmi ženským a jemným perským tancem, ve víru něžně barevných látek, v příjemné choreografii. Na palouk zalitý měsíčním svitem nás pak vzala Madalein coby Červánková víla svým tancem s hedvábným závojembarvách předvečerní oblohy. Dragonicca se svým dark fusion „Forever“ předvedla věčný příběh lásky a nenávisti a tenkou hranici mezi nimi, její tanec měl precizní technické provedení a náboj. Na závěr první poloviny představení jsme si mohli užít premiéru židovského tance Hava Nagilatančila Amira Sofia za pěveckého doprovodu Inky, tento tradiční tanec je plný energie a je oslavou radosti a života.
Druhou půlku večera uvedla Lenka ze Studia Slunce svým „Tango in Harlem“, propracovanou choreografiíprvky moderního baletu a latinskoamerickou duší. V temperamentní jižanské náladě jsme zůstali ještěDuem Alegria a jejich novinkou „Bílý havran a tančící kočka“, Afrikou inspirované prvky předvedla Alexandra v kostýmu divošky.
Balanční i bojový tanec se šavlí předvedla Madalein coby Zasněná bojovnice, její vyrovnaný a kultivovaný projev nás přesvědčil o tom, že tance se zbraní není třeba se bát. Poté nás Rasha Dancers na chvíli zavedli do muzikálu Chicago svým jazzdance. Takovým malým návratem ke kořenům a zároveň osobním sdělením byl emotivní hilal/persian fusion se závojem Světlany Synákové. Následující „Water and Fire“, „Voda a oheň“úspěšná a působivá choreografiehedvábnými vějíři Dua Dargonicca  a Electra, podpořená tematickými kostýmy a gothic-rockovou hudbou pomohla těm tanečnicím získatnejedno ocenění na soutěžích. Do daleké Číny jsme se ve víru lehkého hedvábí vznesliE.R.S. Group, za doprovodu romantické čínské písně, jsme dospěli „Osvícení“, a po tomto vystoupení dvou něžných dívekvizáží gejši možná nejeden divák zatoužil po tom být někdypohádce. Asi nejvíce fantasy laděný příběh „Stíny lesa“podání Zafirah, Amiry Sofie a Evy nám ukázal, jak nebezpečné může být zahrávání si s temnými silami, byť je vyvolaly odbornice na slovo vzatéčarodějky. V tomto vystoupení jsme si mohli užít i množství rekvizit a velmi dobré nasvětlení scény, které dodalytak působivému příběhu ještě větší sílu. Na závěr atmosféru odlehčila Alisea romantickým tancempéřovými vějíři.
Celým večerem opět provázela moderátorka Gabriela, tentokrátúžasném kostýmu Ledové královny.
 
Vzhledemročnímu období na akci padla také nepříjemnostpodobě chřipek, nachlazení a nejrůznějších zdravotních potíží. Proto se akce nemohly zúčastnit tanečnice  Hagenne a Natálie.
 
Novinkou byly rozmanité akcepředsálí divadla: stylové občerstvení ve formě rautu, jenž bylo natolik úspěšné, že bylo dokonale snědeno velice záhy po jeho nainstalování.

Na bazaruorientálním zbožím, originálními šperky a prezentací obchodu Metal-Wear se mohli vyřádit koupěchtiví návštěvníci, a ten kdo nenakupoval, mohl potěšit svoje oko na výstavě fotografií Markéty Jedličkové. Markéta je již mnoho let fotografkou brněnských tanečních akcí, a zde ukázala vybraná díla ze své tvorby.
Pro festival „Tanec s fantazií“ byl vypsán i oficiální dresscode v podobě orientálních, historických, fantasy  a gothic oděvů, a mnozí návštěvníci ho i využili, a na místě se mohli dát zvěčnit našimi fotografy.
Jak vidno, jednalo se o akci v rámci oboru jedinečnou, a jak jinak propagovat fantasy belly dance, než  fantasticky… což nám též potvrdily ohlasy z řad diváků i účinkujících –spokojenost, nadšení, podpora a víra v to, že taková představení by měla mít v oblasti orientálního tance svoje místo.