Zafirah

Povídání o čaji, zejména indickém


Většina z nás nazývá čajem výluh či extrakt z jakýchkoliv sušených rostlin, které přelije vařící vodou, a vytvoří tak nápoj pro nejrůznější příležitosti. Pokud ale hovoříme o pravém čaji, jedná se o rostlinu čajovník (lat. Camellia sinensis).

Čajovníky jsou keře s celoročně zelenými, kožovitými a silně žebrovitými listy s pilovitým okrajem. Pro pěstování mají největší význam čajovník čínský a čajovník assámský. Čínský čajovník je menší, má menší listy, a hodí se pro pěstování ve vyšších polohách se subtropickým a mírnějším podnebím. Assámský čajovník se pěstuje převážně v tropickém pásmu, od nížin až do horských poloh. Čajovníky pěstované v horských polohách mají sice menší výnosy, kvalita sklizeného listu však bývá velmi vysoká.

První sběr listů bývá zpravidla 4 roky po výsadbě čajovníkového keře, úrodu dává zhruba 30 let. Kvalita úrody během roku silně kolísá. Sběr čajového listu se provádí převážně ručně, v Japonsku jsou používány speciální střihací kombajny. Správné načasování sklizně a dodržení přísných hygienických podmínek je nezbytným předpokladem pro získání kvalitního listu. Sklízí se mladé koncové výhonky sestávající z tipsu a 2 – 5 lístků.

Pěstování čaje v Indii

S pěstováním čaje v Indii, coby úkolem Východoindické společnosti, začali Angličané v 19. stol. Tamní čajovník byl vyšlechtěn z divoce rostoucího čajovníku v assámské oblasti. Vlastníky plantáží byli Angličané a hlavní odbytiště měli v Anglii. Nejvýznamnější pěstitelskou oblastí byl Assam.

Výroba čaje
 

Indický čaj řadíme mezi černé čaje. Tento název se odvíjí od tmavé barvy fermentovaných lístků. (V Číně je rozšířené označení červený čaj – dle barvy nálevu.)

  1. Zavadání
    16 – 20 hodin, lístky změknou, odpaří se část vody
     
  2. Svinování
    Narušení buněk, okysličení. Provádí se ručně (Čína), nyní se využívají stroje na svinování.
     
  3. Fermentace
    Jedná se o oxidaci, nikoliv kvašení pomocí mikroorganismů. Lístky jsou rozloženy v tenkých vrstvách.Probíhá pomocí enzymů obsažených v lístcích, mění se vlastnosti, vzniká typická barva a vůně.
  4. Sušení
    Ukončení fermentace, inaktivace enzymů
  5. Třídění a zbavení stonků a nečistot
Nejvýznamnější druhy indických čajů
Assam - silný a kvalitní čaj, často je součástí čajových směsí. Pěstuje se v oblasti Assam kolem řeky Brahmaputra na severovýchodě země.
Darjeeling - patří k nejlepším, ale také nejdražším indickým čajům. Roste v oblasti Darjeeling v hornaté části Himaláje. Díky přírodním a klimatickým podmínkám má zvláštní muškátovou vůni a chuť, a o trochu světlejší nálev než ostatní indické čaje.
Sikkim - pěstuje se nedaleko Darjeelingu, do zahraničí se vyváží z jediné sikkimské plantáže Temi, která je položena ve vysoké nadmořské výšce. Chuťově je podobný Darjeelingu.
Nilgiri - kvalitní čaj, dává se především do směsí. Pěstuje se v kopcovité krajině Nilgiri v jižní Indii.

Pokud navštívíte některou z čajoven a nemáte zrovna chuť na samotný čistý čaj, doporučuji okusit povzbuzující a euforizující indickou specialitu – čaj Dátá masala. Jedná se o nápoj ze silného indického čaje, mléka a směsi koření.

 

 

Chcete li vědět více, zde je odkaz na rozsáhlé stránky o dálnovýchodní čajové, a nejen čajové kultuře: www.holymtn.com


zpět