Zafirah

Patří gothic belly dance pod tribal nebo kabaret?


Řadí se gothic belly dance (dále jen „GBD“) více k tribal fusion nebo ke kabaretnímu stylu orientálního tance? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá i složitá zároveň – patří jak do obou skupin, tak do žádné z nich. Základní filozofií GBD totiž není taneční technika, ale obsah, sdělení, emoce, které v divácích vyvolá, orientální tanec je více prostředkem, než cílem. Já osobně nemám výraz „gothic bellydance“ ráda, protože je zavádějící – evokuje dojem, že musíte patřit ke goths, mnohem raději mám výraz „dark fusion“, „dark bellydance“ nebo „dark dance“. Nicméně, pod termínem GBD se tento taneční styl uvedl a zavedl ve světě, proto tento terminus technikus používám jak já, tak ostatní tanečnice.
(Výraz GBD v internetové encyklopedii Wikipedia můžete najít zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Gothic_bellydance)
Co je to vlastně „gothic“? – tato otázka se řeší na mnohých webech a blozích, a názory jsou různé. Pro většinu nezasvěcených je gothic náctileté individuum v černém oděvu ověšené kovem, s dlouhými vlasy a výrazným make-upem ala upír, které takto vyjadřuje určitou nevyrovnanost a osobní revoltu, nebo příslušnost ke skupině lidí, mající v oblibě určitý styl hudby…“a stejně ho to časem přejde“. Ano, může to tak být, je to ale velmi zjednodušující vysvětlení. Příslušnost ke goth-subkultuře nemusí být jen výsadou adolescentů a nemusí být spojenou jen s  oblíbeným hudebním stylem – „gothic“ totiž není jen jeden, ale zahrnuje různá pojetí a směry. Jak může vypadat tento styl v podání „pro dospělé“ můžete vidět na webu uznávané belgické fotografky, módní návrhářky a pořadatelky tematických akcí Viony Ielegems (http://www.viona-art.com/)– svět jejích fantazií je pro mě osobně velmi inspirující, i když může být někým považován za kýč či úchylku.
Pokud chcete vědět co se děje v této oblasti v ČR, navštivte rozcestník Sanctuary CZ (http://sanctuary.cz). (Za sebe doporučuji jako akci malý, ale úžasnou atmosférou vybavený, festival Tolenstein fest(http://www.tolensteinfest.cz/index.html)
Stejně, zjednodušeným způsobem se často definuje i GBD (…a články na internetu podobné tomuto tomu jen napomáhají: http://brisnitance.stoklasa.cz/gothic-belly-dance-x3433).
…takže, jednoduchý návod jak se stát GBD tanečnicí: oblečte si tmavý kostým s kovovým zdobením a doplňky, přidejte hodně výrazné líčení, vyberte si pro svůj vstup „divnou“ hudbu, a tvařte u toho nepřístupně…a právě tato image řadí GBD tanečnice automaticky do skupiny tribal/tribal fusion, bez ohledu na to, jaké pohybové prostředky či taneční pomůcky používají. Mnohokrát jsem již slyšela otázku: „Kde ta hranice mezi tribal fusion a GBD?“ …a moje odpověď: hranice se obecně ve fantasy a fúzních stylech vymezují velmi těžko - tento taneční směr je stále více oblíbený právě proto, že pro svoje interprety nabízí obrovskou svobodu v pojetí a sebevyjádření, a v podstatě v něm neexistují žádné škatulky a striktní pravidla. Původ techniky tance není prioritní, tanečnice může používat pohyby tribal fusion i klasického orient kabaretního tance, nebo oboje zároveň, a propojit je v podstatě s jakýmkoliv jiným druhem pohybu. Velmi hezky je to znát na těchto známých tanečnicích: Anasma (http://anasmadance.com/), Morgana(http://www.morgan-website.com/) nebo JeniViva (Tato skvělá tanečnice, vizionářka a vůdčí osobnost už bohužel není mezi námi – zemřela při autonehodě v listopadu 2011: http://thefledglingbelly.wordpress.com/2011/11/19/r-i-p-jeniviva/).
GBD, popř. obecně fantasy belly dance také nemusí mít s tribalem nic společného, což dokazují i níže uvedené představitelky tohoto směru:
Blanca – GBD a fantasy (http://www.blancadance.com/)
Ayshe – Isis Wings, balet a divadlo (http://www.wingsofayshe.com/)
Sarah Skinner – špičkové příběhové choreografie (http://shakemyday.com/site/dancer/)
Autumn Ward  - balet, výrazový tanec (http://www.autumnward.com/)
Elisheva – bojová umění (http://www.elishevadance.com/)
Neon  - raks sharki, drum solo (http://www.neonissima.com/)
Výše uvedené dámy vydávávají v rámci oboru společná i sólová DVD, celá nabídka zde: World Dance New York (http://worlddancenewyork.com/).
Jak je tedy poznáme techniku fantasy/fusion – jaké procento původního orientálního stylu obsahuje? Podstata fúze je v tom, že dojde k dokonalému spojení různých tanečních stylů, které pak tvoří harmonický celek tak, že vás ani nemělo napadnout po tom pátrat. Podíl orientálního tance má obrovský rozptyl a výsledek má rozličná pojetí, jak jsme mohli též vidět na prvním českém fantasy belly dance festivalu, který se letos uskutečnil v Brně: http://fantasybellydance.funsite.cz/gala.html– i česká taneční scéna má v tomto oboru mnohé představitelky, některé se tomuto oboru věnují již velmi dlouhou dobu. Může jít o pouhé použití některé z tanečních rekvizit, třeba jako doplněk k raks sharki, až po divadelně pojaté taneční příběhy či takové, které nemají už s orientem téměř nic společného. Fantasy belly dance, popř. GBD má většinou určitou myšlenku, sdělení, přesah, který ho řadí mimo oblast „pouhého“ tance. Představitelek GBD není mnoho, není to totiž obor pro každého, ne každému sedne, a jeho prezentace většinou vyžaduje silnou a vyzrálou osobnost, která dokáže v každém vystoupení předat kus sebe, a navzdory emocím a mrazení, které většinou v publiku vyvolá, to brát s nadhledem a ne zas až tak úplně vážně. Každopádně, další rozvoj tohoto směru v ČR považuji za jednoznačně pozitivní, přispívá k větší rozmanitosti orientálního tance jako takového a zaslouží si naši pozornost.
Internetová komunita GBD na Tribe.net: http://gothicbellydance.tribe.net/
 
P.S.: Největší legraci jsem vždycky zažila při tréninku a nácviku těch nejvíce drsně, vážně ba tragicky působících vystoupení. Pokaždé jsme si říkaly, co asi pak musí zažívat filmaři při natáčení hororů…?!