Zafirah

Pár otázek a odpovědí kolem orientálního tance


O původu a účelu orientálního tance toho bylo řečeno už mnoho. Orientální tanec prožívá v naší republice velký boom, stejně jako v Americe či Německu před několika desetiletími. Přesto je s tímto krásným a zdravým pohybem spojeno stále mnoho předsudků a mýtů.

Zde jsou odpovědi na pár nejčastěji kladených otázek:
 1. Břišní tanečnice musí být „tlustá“ ...

  Ne, tanečnice může být jakéhokoliv věku či postavy. Záleží na pocitech, které při tanci prožívá a taky na jejím „já“, které do tance vkládá. Orientální tanec je oblast natolik rozsáhlá, že si každá žena může pro sebe najít to, co jí vyhovuje.

  Pravdou je, že ideál ženské krásy v zemích, ze kterých tanec pochází, je trochu odlišný – tradičně se upřednostňují plnější tvary.

 2. Jsem na to moc stará/mladá ...

  Zde platí to samé, co u předchozí odpovědi – orientální tanec si mohou vyzkoušet všechny ženy i dívky. Záleží opět na každé z nich, jakým způsobem si dokážou tanec přebrat a užít.

 3. Pomůže mi orientální tanec při zdravotních potížích?

  Tento druh tance je ideální pro rozhýbání celého těla, což většina z nás potřebuje jako sůl. Navíc se nám při tancování vyplaví do krve endorfiny – „hormony radosti“, které pak zvyšují celkové potěšení z pohybu. Orientální tanec napomáhá správnému držení těla, posiluje pánevní dno, promasírují se vnitřní orgány, zmírňuje menstruační a zažívací potíže. Všechny tyto účinky jsou ale velmi individuální - nemůžeme to brát jako ideální všelék, spíše jako příjemné přilepšení. Každý by měl dobře znát svůj zdravotní stav, a v případě pochybností konzultovat svoji účast na kurzech orientálního tance s lékařem.

 4. Nemám co na sebe ...

  Není podmínkou mít hned ze začátku taneční kostým. Stačí pohodlné oblečení, ve kterém se cítíte dobře. Pokud Vás tanec zaujme a podlehnete kouzlu třpytivých flitrů a chřestících penízků, vhodné oblečky můžete zakoupit v obchodech s orientálním zbožím nebo se pustit do tvorby samy. Tvořivosti a nápaditosti se meze nekladou, a z české domácí produkce někdy vychází až neuvěřitelné modely.

  Poněkud náročnější kostýmy si oblékají profesionálové. Tyto kostýmy mají většinou podobu dle druhu tance, který je na vystoupení prezentován. Mohou být folklorní, kabaretní, klasické či moderní. I tato oblast oblékání má svoje módní trendy a známé návrháře.

 5. Nic na tom není, je to jen kroucení a natřásání ...

  Z tohoto omylu jsou obvykle hned zpočátku vyvedeni všichni, kteří si orientální tanec sami vyzkouší. Je to pohyb krásný a ženský, ale bohužel pro Evropany, poněkud cizí. Začnou se hýbat i ty části těla, o kterých jsme to předtím ani netušili. A většinou nějakou dobu trvá, než si náš mozek i tělo na tento druh pohybu zvykne. Pokud ale budete mít chuť a vůli tyto počáteční těžkosti překonat, později se Vám tato snaha odmění radostí a dobrým pocitem ze sebe sama.


  zpět