Zafirah

Kostýmy, hudba a ostatní „hardware“


Kostýmy jsou moje oblíbené téma. Líbí se mi kabaretní styl kostýmů se vším svým pozlátkem a třpytem. V profesionálních kostýmech v naší domovině zrovna velký výběr není, lépe řečeno, je to celkem bída. O dovoz se snaží pouze větší taneční školy a já osobně znám pouze dva kamenné specializované obchody s oblečky a pomůckami pro orientální tanec. Penízkové šátky a menší doplňky lze koupit v téměř každém obchodě s orientálním zbožím, ale výběr bývá malý, kvalita špatná a ceny se šplhají do nebeských výšin. Samozřejmě lze objednat zboží třeba z Německa. Katalog jedné velké firmy mi leží na stole a při prohlížení jejich nabídky našinec téměř slintá... Ceny nejsou zrovna nízké /za kvalitu se platí, že/ ale po připočítání nákladů na dopravu by se tato forma nákupu vyplatila asi jen větší taneční škole.

Je možný nákup kostýmu, dovezeného z některé arabské země, většinou z Egypta. U lacinějších verzí kvalita nebývá zrovna oslnivá. A já osobně mám navíc úplně jiný problém: dle velikostí, které kostýmy mají, usuzuji, že snad všechny tanečnice v arabských zemích musí mít nejméně 80 kilo a 180 cm výšku. Já, drobné malé stvoření o hmotnosti jednoho pytle cementu, jsem ještě nekoupila kostým, který by následně nemusel projít zásadními úpravami. A ono upravit celoflitrový hotový kostým opravdu není nic jednoduchého.

Proto jsem jako správná tvořivá česká žena přistoupila k tomu, že si budu kostýmy sama šít. Inspiraci hledám většinou ve fotkách a obrázcích na internetu. Návrh si utvořím sama, ale dosud se mi nepovedlo dokončit obleček přesně podle plánu. Naši prodejci nabízí myslím celkem slušný výběr zajímavých látek. A pokud nešijete zrovna kolovou sukni, látky ani není potřeba moc velký kus. Flitry a korálky se dají koupit v galanteriích, sortiment bývá bohatý. Největší výběr nabízí speciální galanterie pro tanečníky, ale ceny bývají někdy až trojnásobné než v obyčejných obchodech. Nejefektnější, ale taky nejdražší, jsou skleněné nalepovací a našívací kameny.

Pak nastane ta mravenčí práce na dlouhé zimní večery, kde si může každý pocvičit svoji tvořivost a trpělivost. Práce je to neuvěřitelně nimravá a poté, co jsem vyrobila pár, na orientální poměry nepříliš zdobných kostýmů, zcela chápu, proč se ceny kvalitních tanečních kostýmů šplhají do desetitisícových částek.

Co se týká hudby, výběr je už myslím celkem slušný. Větší taneční centra prodávají CD i na internetu. Já ale nemám moc ráda tento způsob nákupu, protože si nemohu poslechnout ukázky skladeb. Pokud to určité CD neznáte a nebo pokud to zrovna není Váš oblíbený interpret, jde v podstatě o kupování „zajíce v pytli“.

Nabídka různých tanečních pomůcek se také už začíná rozšiřovat, ale stále jsou věci, které v České republice prostě neseženete /pokud je ovšem za přemrštěné ceny neprodává na svých hodinách lektorka, která je jezdí nakupovat do zahraničí/. Jako příklad bych mohla uvést svoje oblíbené velké duhové taneční závoje. Vlastním dva, a oba mám dovezené z Německa. Taky už mám za sebou sérii zážitků, kterou bych mohla nazvat „hon na Isis Wings“, ale o tom zas někdy jindy.

Pokud chcete vidět, pěkné profesionální kostýmy známých značek, prohlédněte si nabídku na www.dahlal.com, www.topkapidesigns.com, www.legendcostumes.com


zpět