Zafirah

Jak najít ten správný kurz orientálního tance


Nějaký univerzální správný postup myslím neexistuje, protože každému vyhovuje něco jiného. Nejčastější důvody, proč ženy začínají chodit do kurzů, je pouhá zvědavost, potřeba nějakého pohybu /ale ne sportu/ a pak, že při nějaké příležitosti viděly vystoupení břišní tanečnice, a chtěly by tento styl tance umět také.

Pro začátečníky bývá většinou rozhodujícím faktorem cena. Z vlastní zkušenosti musím upozornit, že zde neplatí čím dražší kurz, tím lepší výuka. Nejvíce záleží na dovednostech lektorky a jejím přístupu ke svým žákům. Ne každá dobrá tanečnice je i dobrým lektorem, stejně jako ne každý slavný vědec je dobrým učitelem.

Tím, že se přihlásíte na kurz do velké a známé taneční školy, máte určitou záruku kvality, ale též platíte více peněz za onu „vyhlášenost“. Dalo by se to přirovnat ke koupi jakéhokoliv zboží, u kterého platíte i za jeho známou značku. A kvalita lektorek se nemusí shodovat s kvalitou oné známé tanečnice /či tanečnic/, která školu vede. Pokud jste obdařeni dostatečným nadšením pro věc, doporučuji zkoušet a objevovat. Celkem užitečné je absolvovat více začátečnických kurzů u různých tanečních škol, protože každá škola má svoje vlastní osnovy.

Jaký počet žáků v kurzu je ideální? Pokud chcete kurz, kde by se Vám lektorka mohla víceméně individuálně věnovat, vyberte si ten, kde je asi 10-15 lidí v jedné lekci. Pokud Vám tanečnice, která vede „masový“ kurz s padesáti ženami ve velké tělocvičně, slibuje individuální přístup, toto tvrzení se pohybuje v oblasti science-fiction, a ne v realitě.

Velmi důležitý je přístup lektorky. Ta by měla všechny pohyby řádně vysvětlit a přidat i trochu teorie. Ona je v lekci proto, aby učila a bavila, a ne proto, aby pouze předváděla svůj taneční um a těšila se z obdivu zúčastněných…ovšem nějaké ty taneční ukázky by taky měly být občas obsahem kurzu – pro inspiraci i motivaci. S humorem jde všechno lépe, ale zcela jistě by mělo odpadnout zesměšňování kursistek ze strany lektorky. To pouze odrazuje a bere onu radost a sebevědomí, jehož získání nám mnohdy tančení slibuje.

Pokud se chcete orientálnímu tanci více věnovat, zkoumejte, zkoušejte. Zatím jsem nebyla v kurzu či na semináři, kde bych se vůbec nic nenaučila. I negativní zkušenost je k něčemu dobrá, alespoň víte, čeho se příště vyvarovat … jen to stojí ten čas a peníze.

A nakonec jedna z hlavních zásad: pokud Vám není v průběhu lekce něco jasné, ptejte se! Dobrá lektorka má být schopná vám vysvětlit to, co učí. Je téměř pravidlem, že i pokročilé tanečnice během lekce mlčí. Snaží se tím možná zakrýt to, že jim daný pohyb či kombinace hned nejde. A pak odchází nespokojené s tím, že v hodině vlastně nic nepochytily ...


zpětmyslenky-a-dojmy#jak-najit-ten-spravny-kurz-orientalniho-tance